سفارش تبلیغ
صبا ویژن

کولر آبی

یکی از وسایل سرمایشی پربازده و کم مصرف سرمایشی کولر آبی میباشد که در مناطق گرم و خشک استفاده میگردد، و با یک سیستم ساده هوای مطبوعی را برای شما فراهم می نماید.در مناطقی با آب و هوای خشک که حداکثر رطوبت نسبی آنها 35 % باشدمورد استفاده قرار میگیرد، کولرهای آبی علاوه بر تامین سرمایش به لطافت هوای داخل منازل نیز کمک می نمایند . از این رو استفاده از کولر های آبی  در مناطق شرجی شمالی و جنوبی کشور  توصیه نمی شود.

 

 

 

 

 کولر آبی می تواند محیطی به وسعت 200 متر مربع را به خوبی خنک نماید. این دستگاه برای سیستم سرمایشی خود از تبخیر آب کمک می گیرد.در سیستم اکولر آبی، آب توسط یک پمپ به طور مداوم پوشال ها را مرطوب می کند، سپس این رطوبت، که تمایل شدیدی به تبخیر شدن دارد هوای گرم را از خارج به خود جذب می کند. در این مرحله آب تمام گرمای هوا را به خود می گیرد و دمای آن را کاهش می دهد. حالا وقت آن است تا هوای سرد به سرعت از سیستم خارج شده و وارد فضا شود.

 

 

تبخیر یک واکنش فیزیکی بوده و در اثر تبخیر آب، هوا و یا هر چیزی که در تماس با آن باشد، سرد می شود. گرمای نهان تبخیر بیانگر مقدار گرمایی است که آب از محیط می گیرد تا تبخیر شود. تفاوت بین دمای حباب تر و دمای حباب خشک بیانگر توانایی هوا برای تبخیر آب و خنک سازی است. اگر دمای حباب خشک و تر با هم برابر باشند، در واقع هوا از رطوبت اشباع شده و تبخیری صورت نمی گیرد. این شرایط در مناطق شرجی رخ می دهد.

ساده ترین مثال خنک سازی در اثر تبخیر عرق کردن است، در معرض گرما بدن عرق را ترشح می کند تا با تبخیر آن، سطح بدن خنک تر شود. میزان خنک سازی به نرخ تبخیر بستگی دارد. در روزهای گرم و مرطوب بدن بیشتر عرق می کند.

 

پس می توان نتیجه گرفت که کولرهای آبی با استفاده از سرمایشی تبخیری خنک سازی محیط انجام می دهند.

هر چه هوا گرم تر باشد، کولر به آب زیادی برای تبخیر آن نیاز دارد.

در حالت کلی اگر آب زیادی در چرخش باشد قدرت خنک کنندگی دستگاه بیشتر می شود.

اما سرمایش تبخیری که از آن در خنک کردن محیط توسط کولر آبی استفاده می شود، یک روش بسیار قدیمی است.

 

 

موتور خنک کننده کولرها معمولا کوچک اند و سرعتشان حوالی 1 تا 1/3 اسب بخار است. این موتورها با 115 تا 120 ولت قدرت عمل می کنند که در مقایسه با سیستم های تهویه دیگر که 240 ولت قدرت نیاز دارند برق کمتری مصرف می کنند . موتورهای خنک کننده به خوبی کار می کنند اما زمانی که حس کردید سرعت و قدرت سابق را ندارند لازم است تا بررسی شوند. تعویض موتور کولر پروژهدشواری نیست اما نیاز ب برخی دانش های فنی اولیه برای اتصال درست سیم ها دارد. پس به تنهایی دست به این کار مزنید مگرینکه از مهارت خود اطمینان داشته باشید.

اگر قصد خرید کولر آبی دارید حتما به سراغ شرکت های معتبر در این زمینه بروید تا خدای نکرده دچار مشکل نشوید از اینکه با ما همراه بودید سپاسگذاریم.